V Ružomberku prvá prehra Slávie v extraligovej sezóne

V sobotňajšom šlágri siedmeho kola basketbalovej Tipos Extraligy žien v Ružomberku uspelo favorizované domáce družstvo, keď jednoznačne ovládlo záverečnú štvrtinu spočiatku vyrovnaného zápasu. Bystrické pumy tak zaznamenali prvú prehru v extraligovej sezóne.

Basketbalistky Ružomberka a banskobystrickej Slávie sa už v tejto sezóne na Liptove stretli aj predtým, keď na záver prvého hracieho víkendu v Stredoeurópskej lige (CEWL) zvíťazil Ružomberok 77:71.

Domáce si v úvode prvej štvrtiny po 9-bodovej šnúre vypracovali 7-bodový náskok, ale potom trafila dve trojky za sebou naša kapitánka Lucia Striešová. Slávistky sa neskôr dostali párkrát do vedenia, ale zverenkyne trénera Juraja Suju si v prvej časti pomohli tromi strelami za tri body a po tretej vyrovnali na 19:19. Aj druhá štvrtina bola spočiatku vyrovnaná, svoju druhú trojku pridala Mária Štefančová, ale treťou reagovala Striešová. Potom si hráčky MBK vypracovali 5-bodový náskok, ktorý si až do polčasovej prestávky udržiavali aj po košoch nášho družstva – 39:34.

Ako prvé skórovali po zmene strán domáce. Pumy im v nasledujúcich minútach nedovoľovali odskočiť na dvojciferný rozdiel, ale v závere tretej štvrtiny tím Ružomberka predsa len zvýšil na rozdiel desiatich bodov – 56:46. Zverenkyne Zuzany Žirkovej v polovici záverečnej desaťminútovky nakrátko znížili na 7 bodov, ale súperky reagovali a po tretej presnej strele Anny Kaliuzhnej spoza perimetra a ďalších troch košoch odskočili na 68:52. Po následnom time-oute našej lavičky sa už hráčkam Slávie v záverečných minútach nepodarilo duel zdramatizovať. Práve naopak, basketbalistky MBK Ružomberok ešte navyšovali svoj náskok a napokon zvíťazili o 24 bodov, vďaka čomu sú v extraligovej sezóne stále nezdolané.

Hráčky Ružomberka strieľali z diaľky oveľa častejšie a celkovo si pomohli ôsmimi trojkami. Prevahu mali aj na doskoku a častejšie získavali lopty. Opäť sa mohli spoľahnúť na Olhu Yatskovets, ktorá sa zaskvela až 36 bodmi, a tak sa postarala takmer o polovicu bodov MBK. Vydarený večer má za sebou aj 16-bodová Kaliuzhna. Okrem našej jedinej úspešnej strelkyne za tri body Striešovej sa na strane Slávie prezentovala dvojciferným počtom bodov aj Elisa Pinzan, Lucia Žilinská a Aspen Williston. Pumám tentokrát nefungovala silná zbraň z predchádzajúcich zápasov, po rýchlych protiútokoch nedali ani bod.

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky banskobystrickej Slávie v sobotu 2. novembra o 19.00 h, keď na domácej palubovke privítajú Piešťanské Čajky.

Povedali po zápase

Simona Myslovičová, asistentka trénerky Slávie: „Ťažko sa to hodnotí. My sme zápas prehrali na doskokoch a v druhom polčase sme odišli fyzicky. Potrebujeme, aby naše nosné hráčky viac strieľali, aby dávali tie koše. Potrebujeme, aby to ony potiahli, a my sme tam nebodovali skoro vôbec. Do toho šestky, ktoré nám nepadli, potom je to komplikovanejšie. Zlom nastal určite v druhom polčase, tam sme fyzicky úplne odišli, úplne. Potrebujeme, aby niektoré zobrali väčšiu zodpovednosť, a to sa bohužiaľ dnes nestalo. A samozrejme, tá atmosféra tu je trošku ťažšia, takže s tým treba trošku pracovať. Áno, zápas mal vysoké tempo, o to sa snažíme vždy, sme konkurencieschopné, ale je to veľký tlak na tie baby, sú to mladé hráčky, a takéto zápasy budú pre ne len prínosom. Časom sa všetko naučia.“

Lucia Striešová, kapitánka Slávie: „Myslím si, že to nebol z našej strany zlý zápas. Až do poslednej štvrtiny, tam nám už aj dochádzali sily. Chýba nám Nina Janštová v rotácii pod košom, čiže tam mal Ružomberok veľkú prevahu. A nevedeli sme ubrániť ich najlepšiu hráčku. Zlomové bolo to, že Ružomberok bol agresívnejší a zatlačil na nás vtedy, keď my sme už tomu nedokázali odolať, hoci sme nechali na palubovke všetko. Oba tímy chcú hrať rýchlo a agresívne. Keď sa takéto dva štýly stretnú, tak je z toho rýchly basketbal.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Som spokojný s týmto zápasom, s konečným výsledkom veľmi spokojný. Gratulujem dievčatám, gratulujem im, lebo ten zápas skončil vo veľmi pozitívnej atmosfére. Hrali až do konca, aj keď už bolo rozhodnuté, aj divákom sa to páčilo. Tá cesta ale nebola ľahká, trošku sme sa zahrávali s ohňom. Dosť dlho sme nevedeli zlomiť súpera, ktorému treba pogratulovať, pretože bol húževnatý a bojoval, ako mu sily stačili. Ale som rád, že sme dokázali súpera zlomiť vtedy, keď to bolo treba, a tak výrazne.“

Olha Yatskovets, hráčka MBK Ružomberok: „Po dlhej dobe sme ukázali, ako musíme a vieme hrať, takže som spokojná s tým, čo sme dnes ukázali. Potešili sme fanúšikov aj trénera, fanúšikom som veľmi vďačná za takú podporu. Rozhodujúca bola tímovosť, hrali sme jedna za druhú. Hralo sa mi dobre, ale veľmi sa mi páčilo, že sme hrali ako jeden tím.“

Tipos Extraliga ženy – 7. kolo – sobota 26.10.2024, 19.00 h – ŠH Koniareň, Ružomberok

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 78:54 (19:19, 39:34, 56:46)

Štvrtiny: 19:19, 20:15, 17:12, 22:8. Rozhodovali: Bara, Karniš, Karnay. Diváci: 390.

MBK: Yatskovets 36, Štefančová 8, Kraislová 4, Jarošová 3, Putra 2 (Kaliuzhna 16/3 trojky, Ďuratná 5, Mikovčáková 2, Hadačová (C) 2).
Tréner: Juraj Suja.

Slávia: Striešová 13/3 trojky, Žilinská 13, Pinzan 12, da Cruz 2, Užovičová 1 (Williston 11, Chovaníková 2, Nigutová 0, Malková 0). Vyfaulovaná: 40. da Cruz.
Trénerka: Zuzana Žirková.

TH: 18/21 – 11/16, trojky: 8/26 – 3/16, fauly: 20 – 20, doskoky: 41 – 28, asistencie: 17 – 9, zisky: 15 – 9, straty: 20 – 21, bloky: 1 – 0, streľba z poľa: 26/56 (46%) – 20/57 (35%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.