Po zlepšenom výkone v druhom polčase výhra nad Young Angels Košice

V stredajšom šlágri tretieho kola Tipos Extraligy žien medzi banskobystrickou Sláviou a Young Angels Košice sa hral spočiatku vyrovnaný basketbal, ale druhý polčas už ovládli bystrické pumy.

Zápas bol od úvodu vyrovnaný, o čom hovoril aj stav 21:21 po prvej štvrtine. Sláviu ťahala Liana Užovičová, keď premenila svoje prvé dve strely spoza perimetra a pridala ešte dva koše. Na opačnej strane to však sypalo Američanke Deijah Blanks, ktorá v prvej časti nazbierala 13 bodov. Aj v druhej desaťminútovke si družstvá najprv vymieňali vedenie. Keď už jedno odskočilo na pár košov, to druhé dokázalo manko zmazať. Slávistky však potom predviedli svoj najlepší úsek v prvom polčase, keď si vďaka dobrej obrane 8-bodovou šnúrou vypracovali vedenie 35:29. Hostky do veľkej prestávky skresali stratu o dva bodíky.

Pumy mali v nohách tri víkendové zápasy v Stredoeurópskej lige (CEWL), ale po zmene strán zlepšili svoj výkon. Do druhého polčasu vstúpili výborne a Lucia Striešová naštartovala trojkou 9-bodovú sériu, vďaka ktorej viedli naše hráčky v 26. minúte dvojciferným rozdielom – 55:40. Táto pasáž sa ukázala ako kľúčová, keďže zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej si udržiavali náskok aj vo štvrtej štvrtine, nakrátko ho navýšili na 19 bodov. Young Angels síce potom znížili na 12-bodový rozdiel, ale hráčky Slávie už drámu nepripustili a napokon vyhrali 79:61. Bystrické pumy tak zvládli aj svoj druhý zápas v novej sezóne Tipos Extraligy žien, v prvom kole doma deklasovali Šamorín.

Kolektívny výkon Slávie zdobilo 25 asistencií, pričom až 11 z nich si pripísala Elisa Pinzan. Pumy výrazne prevýšili súperky aj v bodoch z druhých šancí a po rýchlych protiútokoch. Nina Janštová zaznamenala s 11 bodmi a 10 doskokmi double-double, rovnaký počet doskokov nazbierala aj Lucia Žilinská. Kapitánka Striešová napokon o jeden bodík prekonala Užovičovú, keďže v záverečnej štvrtine pridala svoju druhú aj tretiu trojku a na jej konte svietilo 17 bodov. Dvojciferným číslom sa prezentovala aj Alexandra Sophia Chovaníková. Na strane Young Angels sa k 24-bodovej Blanks žiadna spoluhráčka výraznejšie nepridala, akurát Nicole Fransson si pripísala 10 bodov a až 19 doskokov.

Slávistky odohrajú nasledujúci zápas v sobotu 5. októbra od 17.00 h na palubovke BK AS Trenčín.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Dobehli nás tri víkendové zápasy, baby mali ťažké nohy. Ťažko sa im hýbalo, bolo to strašne vidieť, ale zlomili sme to nakoniec len tým, že sme hrali jednoducho a rýchlo dopredu. Keby sme hrali ako cez víkend, tak je ten výsledok úplne iný. V prvom polčase tam bol možno rešpekt, súperky mali trinásť útočných doskokov, čo je strašne veľa. Potom sa ale dievčatá rozbehli aspoň tak, aby sme to v kľude udržali. Odstavovali sme, doskočili sme lopty a potom sme hrali rýchlo dopredu, k čomu sa samozrejme pridali aj nejaké strely z diaľky.“

Lucia Striešová, kapitánka Slávie, 17 bodov: „Prvý polčas bol z našej strany rozpačitý. Snažíme sa hrať rýchlejšie dopredu a asi sa ukázali tie tri zápasy v CEWL, mali sme ich v nohách a nevedeli sme sa úplne rozbehnúť. Na polčase sme si ale povedali, že toto nie je náš basket a po polčase sme to rozbehli. V prvom polčase sme mali veľký problém s ich útočným doskokom, takže na to sme si začali dávať pozor. A zrýchlili sme hru, z čoho pramenili jednoduchšie koše. Áno, hralo sa mi dobre, ale do úspešného konca sme to dotiahli všetky kolektívnou hrou. Na zápas sme sa pripravovali, vedeli sme, že majú dve legionárky, ktoré im tvoria hru. Táto výhra určite poteší.“

Liana Užovičová, hráčka Slávie, 16 bodov: „Ten rozdiel mohol byť ešte vyšší, mali sme tam dosť veľa výpadkov. Keby sme hrali celý zápas tak, ako sme hrali na začiatku tretej štvrtiny, tak to mohlo vyzerať ešte lepšie, ale myslím si, že fajn. Cez polčas sme si v šatni povedali nejaké veci, ktoré sme aj dodržali. Začali sme hrať rýchlejšie, to nám pomohlo, mali sme zisky a dávali sme jednoduché body. Áno, po prvých dvoch trojkách mi to tam nepadalo, ale keď sa nejak zaseknem, tak sa musím chytiť inde, čo sa mi potom znova podarilo.“

Tipos Extraliga žien – 3. kolo – streda 02.10.2024, 18.00 h – ŠH Dukla, B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – Young Angels Košice 79:61 (21:21, 40:36, 61:47)

Štvrtiny: 21:21, 19:15, 21:11, 18:14. Rozhodovali: Donovalová, Bullo, Hudák. Diváci: 115.

Slávia: Užovičová 16, Janštová 11/10 doskokov, Žilinská 7/10 doskokov, Pinzan 4/11 asistencií, da Cruz 4 (Striešová (C) 17/3 trojky, Chovaníková 14, Nigutová 6, Williston 0).
Trénerka: Zuzana Žirková.

YAKE: Blanks 24, Fransson 10/19 doskokov, Mandelíková 8, Bohušová 7, Šedivá 4 (Plavnická (C) 3, Pelánová 3, Fleischerová 2, Dubecká 0, Molčíková 0, Slivkárová 0, Seňová 0).
Tréner: Daniel Jendrichovský.

TH: 15/21 – 11/18, trojky: 6/21 – 2/15, fauly: 19 – 21, doskoky: 53 – 54, asistencie: 25 – 11, zisky: 11 – 11, straty: 18 – 23, bloky: 5 – 2, streľba z poľa: 29/77 (37%) – 24/76 (31%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.